O Kutné Hoře

K historii Kutné Hory neodmyslitelně patří těžba stříbrné rudy, neboť za svůj vznik, slávu a krásu vděčí právě jednomu z nejbohatších nalezišť stříbra na světě. Prvopočátky dolování sice sahají až do 10. století, ovšem největší vzestup Kutné Hory je tradičně spojován s rozvojem peněžního hospodářství ve 13. století, kdy dolování dosahovalo nejvyšších výnosů. Poslední důlní hunt vyjel z kutnohorského podzemí na dole Kaňk 12.7.1991 a ukončil tak pomyslnou stříbrnou éru Kutné Hory. Ze stovek kilometrů chodeb, táhnoucích se pod městem až do hloubky půl kilometru, se do dnešní doby podařilo zpřístupnit pouze několik set metrů.

I když Kutná Hora svou rozlohou nepatří mezi velkoměsta České republiky, řadí se mezi kulturní destinace nadregionálního významu a ve středověku dokonce soupeřila s Prahou o status hlavního města. Mezi nejvýznamnější kulturními památky, které stojí za to navštívit, patří Chrám Svaté Barbory, Důl Svatého Jiří, Kostnice, Sedlecká Katedrála s Muzeem tabáku, Vlašský Dvůr nebo Jezuitská kolej - dnes Galerie Středočeského kraje (GASK). V intravilánu města se nachází cenné architektonické prvky, např. Kamenná kašna či Morový sloup. Okolí protkává mnoho naučných stezek a turistických tras spojujících významné důlní a přírodní lokality, například údolí řek Vrchlice a Bylanky. Od roku 2013 se nad městem tyčí nová rozhledna s unikátní (stylovou vyhlídkovou) restaurací Havířská bouda, stojící na jihovýchodním hřbetu hory Kaňk, nejvyšším vrcholu Malešovské pahorkatiny.

Pro zábavu doporučujeme navštívit třeba nejdelší bobovou dráhu v České republice, Aquapark nebo místní 3D kino. Město navíc každoročně ožívá mnohými sezónními slavnostmi a kulturními akcemi.

Významné pravidelné kulturní kratochvíle najdete v sekci akce.